usluge pet vet split

Prevencija

Pod preventivom podrazumijevamo zaštitu kućnih ljubimaca od pojave raznih bolesti koje mogu biti i opasne po život. Najčešće se ovaj pojam kod vlasnika pasa i mačaka poistovjećuje sa cijepljenjem protiv zaraznih bolesti, no u prevenciju svakako ubrajamo i zaštitu od vanjskih i unutarnjih nametnika.

> Cijepljenje pasa i mačaka

> Dehelmintizacija - endoparaziti

> Zaštita od ektoparazita – buhe, uši i krpelji

 K137867 resize

 

Dijagnostika

> Laboratorij

> Radiologija

> Ultrazvuk

> EKG

 K137832 resize

 

Interna medicina

Interna medicina obuhvaća najveći dio medicine i zbog svoje složenosti naziva se i «kraljicom medicine». Sam pristup rješavanju problema često je nalik slagalici u kojoj puno različitih informacija, simptoma i podataka, dobivenih od vlasnika, ali i putem dijagnostičkih metoda, treba složiti u jednu smislenu cjelinu zvanu «točna dijagnoza». Nije čudno ,stoga, da za neka oboljenja put do dijagnoze zna biti mukotrpan i traži vrijeme, iskustvo, ali i povjerenje vlasnika. Veterinarski internisti često dijagnosticiraju i one teške, kronične bolesti kod kojih, na žalost, nema izlječenja, već samo mogućnost olakšanja tegoba i samim time očuvanje kvalitete života.

> Oboljenja jetre i gušterače

> Oboljenja bubrega

> Gastrointestinalne bolesti

> Endokrinološki poremećaji

> Bolesti dišnog trakta

> Bolesti urinarnog trakta

> Hematologija i imunologija

> Bolesti kože

> Kardiovaskularne bolesti

 K137835 resize

 

Kardiologija

Kardiologija obuhvaća liječenje oboljenja kardiovaskularnog sustava, uključujući srčane zaliske ,mišiće srca, kao i krvne žile. Budući da su funkcija srca i pluća međusobno povezane, veterinarski kardiolozi moraju poznavati i bolesti pluća, kao i ostale bolesti prsne šupljine.

Dermatologija

Životinje su, kao i ljudi, podložne različitim kožnim problemima. Upravo ta oboljenja sve su češći razlog posjeta veterinarskim ambulantama, posebice u ljetnim mjesecima kada je u jeku sezona različitih alergija od kojih pati, na žalost, i sve više kućnih ljubimaca. Uzroci kožnih oboljenja su različiti ( parazitarni, infekciozni, metabolički, alergijski ili njihova kombinacija ), no simptomi su nerijetko vrlo slični, tako da je za postavljanje točne dijagnoze i uspješno liječenje neophodno uzeti podrobnu anamnezu od vlasnika i nakon kliničkog pregleda napraviti odgovarajuće pretrage.

Od pretraga se koriste:

> Citologija

> Strugotine kože (demodex, cheyletiella, scabies)

> Uzimanje uzoraka za bakteriološku i mikološku obradu

> Biopsija kože za PHD

> Alergološko testiranje

> Serologija (HESKA)

> Intradermalno testiranje (IDT)

> Pretrage krvi (hematologija, biokemija) kod sumnji na sistemska/endokrinološka oboljenja

> Dijagnostika i liječenje bolesti uha

Oftalmologija

Veterinarska oftalmologija je grana veterinarske medicine koja se bavi anatomijom, fiziologijom i bolestima oka. Promicanjem oftalmoloških usluga u našoj ambulanti, želimo podići svijest vlasnika o važnosti oka kao organa vida i problema koji ga opterećuju. Suvremenom oftalmološkom opremom omogućavamo preciznu dijagnostiku i liječenje oftalmoloških bolesti. Oko je organ vida i nosi važnu ulogu u životu svake jedinke, ujedno je nježne građe i izuzetno osjetljivo. Bolestima oka bez obzira na prvi dojam treba pristupati ozbiljno i u što kraćem roku, tj bez odgoda. Unutar oftalmološke prakse postoje hitna stanja koja ugrožavaju vid, cijeli organ oka i izazivaju visoku bolnost kod životinje. Ova stanja s razlogom zahtjevaju hitnu intervenciju, prvenstveno zbog spašavanja oka od daljnjih ozljeda i eventualnog propadanja očne jabučice, te isto tako bitno, pravodobnom intervencijom smanjiti ćemo bol i otkloniti nelagodu. Ako je Vaš ljubimac ozljedio oko, ne odgađajte posjet veterinaru, nemojte čekat, dovedite ga na pregled.

Hitna oftalmološka stanja:

> Trauma oka, nagnječenja i penetrirajuće ozljede oka

> Proptoza ili ispadanje očne jabučice

> Ozljede oka i okoline oka

> Strano tijelo u oku

> Glaukom-povišen očni tlak

> Trenutni gubitak vida

> Kemijska i nadražujuća sredstva u oku

> Mačji ogreb, ne ostavljajte za sutra!

Neurologija

Bolesti središnjeg živčanog sustava su među najtežima za dijagnosticiranje. Bilo da vaš ljubimac pati od raznih «napadaja», ozljeda kralježnice ili mozga, «prolapsa» diska, boli i poteškoća pri kretanju ,poremećaju održavanja ravnoteže, ili nekog drugog poremećaja živčanog sustava, , iskustvo, znanje i moderne medicinske pretrage omogućavaju temeljit neurološki pregled, dijagnostiku oboljenja i liječenje tih stanja.

U neurologiji se koristimo različitim dijagnostičkim metodama uključujući:

> Pretraga cerebrospinalne tekućine

> Kontrastna pretraga kralježnog kanala-mijelografija

> Mogućnost specijalističkih dijagnostičkih «imaging» (CT,MRI) pretraga glave i kralježnice

> lektrodijagnostika-BAER-slušni test

Kirurgija

U Specijalističkoj veterinarskoj ambulanti Pet-Vet svakom pacijentu pristupamo individualno. Naši veterinari rade zajedno kako bi odredili potrebne dijagnostičke metode i zahvate za svakog pacijenta ponaosob. Pri donošenju odluke koju metodu u liječenju primijeniti vodimo se prije svega dobrobiti vašeg kućnog ljubimca, što znači da ćemo koristiti najmanje invazivnu metodu i time najučinkovitiji postupak. Kiruški zahvati se obavljaju u skladu s najvišim standardima današnje kirurgije, što uključuje korištenje inhalacione narkoze, kao i kompletno praćenje pacijenta u anesteziji (otkucaji srca, protok kisika i ostalih plinova).

KIRURGIJA MEKIH TKIVA:

Otokirurgija:

> Lateralna resekcija ušnog kanala

> Totalna ablacija ušnog kanala plus bulla ostektomija

Kirurgija dišnog sustava:

> Laringoskopija, rhinoskopija, tracheoskopija

> Rinotomije, trepanacije sinusa

> Brahiocefalični respiratorni sindrom

> Laringealna paraliza i kolaps

> Kolaps dušnika i stenting

> Torakotomije

> Perikardocenteza

KIRURGIJA MOKRAĆNOG SUSTAVA:

> Nefrotomije, nepfrektomije

> Ektopični ureter

> Cistotomije, cistektomije

> Uretrostoma

> Kolposuspenzija

> Prostata-biopsije, ciste, abscesi

KIRURGIJA PROBAVNOG SUSTAVA:

> Patologija slinskih žljezda

> Endoskopija

> Ezofagotomije, gastrotomije

> Intestinalne anastomoze

> Holecistotomije,holecistektomije

> Jetrena biopsija, lobektomija

> Portosustavni šant; dijagnostika, zatvaranje

Stomatologija

Zubi su vrlo važan organ u životu svake jedinke, a izloženi su brojnim nepovoljnim mehaničkim i kemijskim djelovanjem sredine. Treba stoga nastojati održavati ih zdravima kako bi se vaš kućni ljubimac mogao normalno hraniti i u poznim godinama. Oralna higijena od izuzetne je važnosti, a redovita kontrola zubala sprječava napredovanje već postojećeg procesa. Stomatološke intervencije obavljaju se u anesteziji tako da nema straha od boli.

Stomatološke usluge:

> Ultrazvučno uklanjanje zubnog kamenca, poliranje

> orekcija zubnih nepravilnosti

> Saniranje frakture zuba, devitalizacija zuba

> Liječenje bolesti usne šupljine

Endokrinologija

Endokrinologija pasa i mačaka bavi se dijagnostikom i liječenjem različitih vrsta organa koji proizvode hormone u tijelu. Svrha tih organa (žlijezda) u tijelu pasa i mačaka je proizvodnja hormona koje potom otpuštaju u krvotok i šalju ih do ciljnih organa u tijelu. Endokrini sustav regulira i koordinira različite tjelesne funkcije kao što su rast, razvoj, proizvodnja šećera i regulacija njegove razine u krvi itd. Poremećaj lučenja hormona može dovesti do pojave različitih bolesti u pasa i mačaka. Funkcija endokrinog sustava je ista i za pse i mačke.

U Specijalističkim veterinarskim ambulantama bavimo se dijagnostikom i liječenjem oboljenja žlijezda s unutarnjim izlučivanjem:

> gušterače (dijabetes )

> štitnjače (hipo- i hipertiroidizam),

> nadbubrežne žlijezde (hipo- i hiperadrenokorticizam tj. Adison i Cushing).

Sve pretrage rade se ambulantno, a osim uzimanja uzorka krvi i mjerenja razine hormona, u dijagnostici oboljenja nadbubrežne žlijezde rade se i ACTH stimulacijski, te LDDS (low dose dexamethasone test) testovi. Kod endokrinoloških oboljenja terapija je većinom doživotna. S obzirom da se radi o terapiji hormonalnih poremećaja često puta je potrebno neko vrijeme da se doza lijeka individualno prilagodi stoga je u samom početku terapije neophodno češće raditi kontrole.

Porodiljstvo

PSI

Za uspješno odgojeno leglo treba se pripremiti puno prije porođaja a nekad i prije samog parenja. Najveći broj kuja ulazi u tjeranje svakih 6 mjeseci ,a prvi put prije navršene prve godine života. Parenje treba izbjegavati sve dok ne dostignu potpuni razvoj i u fizičkom i u psihičkom smislu što u najvećem broju slučajeva znači vrijeme nakon trećeg tjeranja. Kada odlučimo spariti kuju pored odabira pogodnog mužjaka potrebno je odrediti i pravi dan parenja. Da bismo odredili plodne dane u kuje koristimo progesteron test. Njime mjerimo razinu progesterona u krvi i na taj način povećavamo vjerojatnost uspješnog prirodnog parenja, ali i asistiranog (umjetno osjemenjivanje). Ultrazvučnom pretragom potvrđujemo gravidnost, ali i pratimo vitalnost štenaca i mačića u maternici. Trudnoća kuje traje devet tjedana. Datum rođenja određuje se od datuma prvog parenja. Neke kuje će se ošteniti od 59 do 64 dana. Prve znakove štenjenja kuja pokazuje 24 h prije samog početka. Uznemirena je, liže stidnicu, ponekad odbija i hranu, sprema leglo što se očituje u kopanju i sl.. Neke kuje su staložene i mirno izdrže ovaj period, a nama preostaje da rezervnim metodom mjerenja temperature utvrdimo početak štenjenja. Naime, tjelesna temperatura kuje ponekad padne i za čitav stupanj nekakvih 10 – tak sati prije štenjenja tako da se redovitim mjerenjem temperature vrijeme štenjenja može dobro procijeniti.

MAČKE

Ukoliko niste planirali trudnoću vaše mačke, a ona se dogodila, evo nekoliko znakova i simptoma koji se mogu vidjeti: bradavice se počinju širiti i postjati mekane i ružičaste boje, što je obično i prvi znak; maca se potom počinje debljati, posebice oko središnjeg dijela; povećava joj se apetit, obično u periodu blizu poroda; neke mačke mogu postati umiljatije nego obično; također mogu imati jutarnje mučnine, a aktivnost gniježđenja je očigledna. Uobičajena trudnoća u mačke traje između 58 i 65 dana ili oko 9 tjedana. Mačka može omaciti 1-8 mačića, u prosjeku od 2 do 5 mačića. Veterinaru će ponekad moći procijeniti broj mačića samom palpacijom abdomena tijekom pregleda, a preporuča se obaviti i ultrazvuk radi potvrde trudnoće i kasnije procjene vitalnosti mačića.. Postoji niz znakova početka poroda: gniježdenje, smanjenje aktivnosti, iscjedak mlijeka iz bradavice, uznemirenost, lizanje vaginalnog područja i dr. U većine kuja i mačaka sam porod prolazi bez kakvih komplikacija, no ukoliko dođe do komplikacija tada je potrebna pomoć veterinara koji će, ako ne uspije konzervativno, dovršiti porod carskim rezom.

Mikročipiranje

Mikročip je malena kapsula ovalnog oblika veličine zrna riže, napravljena od stabilnog, čvrstog materijala i potpuno je neopasna za pse. Umeće se psima pomoću posebnog sterilnog aplikatora, a za psa je zahvat gotovo bezbolan. Mikročip sadrži jedinstveni identifikacijski broj koji se može očitati samo pomoću čitača kojega ima svaka veterinarska služba. Kada se psu čitačem prelazi preko dlake na mjestu gdje je mikročip stavljen, na ekranu čitača će se pokazati broj.

Mikročipiranje je moguće obaviti u svakoj veterinarskoj ambulanti/praksi. Podaci o punoljetnom skrbniku i životinji upisuju se u bazu podataka jedinstvenu za cijelo područje Republike Hrvatske. Identifikacijski broj unesen u zaštićenu bazu podataka otkriva podatke o skrbniku ( adresa, broj telefona, OIB i sl.) kao i osnovne informacije o životinji te podatke o obavljenoj kastraciji, cijepljenju i sl. U slučaju pronalaska psa, ovlaštene osobe, odnosno skloništa i veterinarske ambulante, imaju pravo provjeriti identifikacijski broj psa i tko mu je skrbnik. Mikročipiranje se obavlja samo jednom, a u slučaju promjene skrbnika mijenjaju se podaci u bazi i ostaju podaci o prethodnim skrbnicima, zbog čega je važno da se veterinari obavijeste o svakoj promjeni podataka. Ogrlice i markice koje psi nose oko vrata lako se mogu skinuti, pa je u tome slučaju nemoguće prepoznati odakle pas dolazi i čiji je. Stoga je mikročipiranje od velike važnosti prilikom nalaženja skrbnika napuštenih ili odlutalih pasa, čime se ujedno sprječava nekontrolirano razmnožavanje životinja. Posebno je korisno u skloništima za napuštene životinje, jer omogućava da se psi s ugradjenim mikročipom odmah vrate skrbnicima. Životinji s ugradjenim mikročipom uvijek se može pronaći skrbnik, što može odvratiti pojedince od namjere napuštanja životinja, s obzirom da je napuštanje kažnjivo novčanom kaznom do 15.000 kuna. Pravilnikom o označavanju pasa je obvezno označavanje svih pasa bez obzira na uzrast, najkasnije do 13.lipnja 2011.

Skrb o ljubimcima starije dobi

Da li u zadnje vrijeme primjećujete da je Vaš ljubimac nešto usporeniji, opreznije ustaje i hoda, duže spava? Odjednom shvaćate da su u međuvremenu prošle godine i da Vaš vjerni pratioc polako pokazuje znakove starenja.

Samo starenje normalan je proces, kako kod ljudi, tako i u naših ljubimaca, no upravo stoga događa se da neke potencijalno ozbiljne probleme previdimo ili ih jednostavno pripišemo starosti. Naime, neka oboljenja poput šećerne bolesti, oboljenja srca, kao i tumoroznih promjena, u ranoj fazi gotovo nemaju simptoma stoga je bitno naglasiti važnost redovitih sistematskih pregleda kod Vašeg veterinara, jer samo rana detekcija eventualnog oboljenja i pravodobno započeta terapija mogu produžiti život Vašem ljubimcu, ali i održati kvalitetu života u poznoj dobi. Svi smo zasigurno svjesni činjenice da je životni vijek naših ljubimaca, zbog ubrzanog metabolizma, kraći nego li naš ljudski i samim time proces starenja započinje ranije, a određene zdravstvene tegobe napreduju puno brže. Preporuka je, stoga, obaviti sistematski pregled najmanje jednom godišnje, ali zbog ubrzanog procesa starenja optimalno bi bilo takav pregled učiniti svakih 6 mjeseci. Upravo iz svih navedenih razloga navodimo neke od simptoma koji se mogu javiti s godinama, a smatrate li da odgovaraju promjenama koje ste uočili na vašem ljubimcu javite se veterinaru. Svakako je bolje biti oprezan, pa makar se kasnije ispostavilo da je „lažna uzbuna“, nego li zakasniti s pregledom.

Salon za uređivanje i uljepšavanje

Kućni ljubimci, kao i ljudi, imaju veću vjerojatnost da ostanu zdravi kada su čisti i dobro njegovani. Suprotno uvriježenom mišljenju, psi i mačke nisu divlje životinje, oni zahtijevaju redovnu njegu i pažnju kako bi ostali zdravi. Svako uređivanje i dotjerivanje uključuje sve potrebe vašeg ljubimca, češljanje, raščešljavanje, šišanje, trimanje i kupanje. Po samom dolasku psa ili mačke na uljepšavanje napravi se prvo procjena općeg stanja kože i dlake pa se i prema tome odlučuje koja vrsta šampona će se koristiti. Osim kupanja i šišanja, usluga uključuje i rezanje noktiju, te po potrebi evakuaciju sadržaja analnih vrećica. Za kupanje kućnih ljubimaca koristimo proizvode “Vetoquinola”.

HITNI SLUCAJEVI VETERINAR SPLIT

logo pro plan

Salon

U našem salonu, koji je u sklopu ambulante, nudimo usluge njege i uljepšavanja kućnih ljubimaca.

Pitajte veterinara

Trebate savjet veterinara, ili Vam je potrebna informacija?

Stojimo vam na raspolaganju!

Radno vrijeme

Radnim danom: 08:00 - 19:00

Subotom: 08:00 - 13:00